2 maja – Święto Flagi

2 maja obchodzimy święto Flagi. Warto przypomnić znaczenie godła, barw i hymnu narodowego, są to bowiem symbole narodowe. Są one wyrazem jedności i tożsamości narodowej.

Obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony. Dopuszcza się także wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi: wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie (widok z przodu). Więcej informacji na temat flagi i jej zastosowania w naszym kraju można znaleźć https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Polski

Mimo braku możliwości uczczenia Święta Flagi przez wychowanków Bursy ZSZ nr 1 w Starachowicach w ich placówce, spowodowanym ograniczeniami epidemiologicznymi, ich wychowawczyni – Małgorzata Lasek zachęca młodzież do zrobienia tego w domach. Widocznym znakiem patriotyzmu może być zamieszczenie w oknach lub na balkonie biało – czerwonej flagi , umieszczenie biało czerwonych kwiatów lub zaznaczenie tego na portalach społecznościowych młodzieży w formie nakładki na zdjęciu profilowym.

Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek Orła Białego w koronie w czerwonym polu – tak mówi pierwszy punkt 28 artykułu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Początki Orła Białego, jako późniejszego symbolu państwa, sięgają początków powstania państwa polskiego i związane są        z pierwszą rządzącą dynastią Piastów.
W ciągu wieków zmieniał się sposób przedstawiania orła, niezmienna jednak pozostawała symbolika tego znaku. Orzeł Biały w koronie symbolizował w pełni suwerenne i wolne państwo polskie, króla, który je uosabiał oraz naród polski. Był uosobieniem potęgi, siły, bohaterstwa, odwagi i majestatu. Biel orła oznaczała szlachetność, dobro, czystość, a czerwień pola, w którym umieszczano jego wizerunek – dostojność, waleczność i odwagę, korona była symbolem suwerenności monarchii. Orzeł Biały symbolizuje wszystko co polskie, wszystko co wiąże się z miłością do Ojczyzny i z wielkim patriotyzmem.
Przypomnijmy też, że hymn Polski został napisany w 1797 roku podczas III rozbioru Polski pod wpływem emocji i dużego wzruszenia, przez polskiego pisarza i polityka – Józefa Wybickiego. Początkowo nosił tytuł „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, aktualnie tytuł brzmi „Mazurek Dąbrowskiego”. Autor melodii nie jest do końca znany, jednak pieśń bardzo szybko zyskała dużą popularność wśród legionistów i już po 6 miesiącach pieśń ta znana była już we wszystkich zaborach.

Wychowawczyni Magdalena Wolańska zachęca wszystkich do samodzielnego wykonania kotylionów biało- czerwonych, które można wykorzystać z okazji różnych świąt narodowych:

https://www.youtube.com/watch?v=Dq9i6YMF03

 


Brak możliwości komentowania.