Świętujemy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

W roku 2020 Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków przypada na 18 kwietnia. Ustanowiono go w 1983 roku. Celem święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na światowe dziedzictwo kulturowe i przypomnienie o konieczności ochrony tych wytworów człowieka, które okazały się wyjątkowe ważne dla kolejnych pokoleń.

W Polsce jego idea realizuje się poprzez uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to również święto wszystkich, którzy pracują na rzecz ochrony zabytków. Tego dnia ogłasza się laureatów prestiżowego konkursu „Zabytek Zadbany”, organizowanego przez Generalnego Konserwatora Zabytków, którego celem jest nagrodzenie wzorowych realizacji konserwatorskich z terenu naszego kraju. Polska jako kraj cechujący się bogactwem tradycji i aktywnie dbający o ich ochronę, jest nie tylko jednym z pierwszych Państw-sygnatariuszy Konwencji dziedzictwa światowego, ale również jednym z czołowych reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa.

Głównymi polskimi zabytkami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO są: Kopalnia Soli „Wieliczka”, Stare Miasto w Krakowie, w Toruniu, w Warszawie i Zamościu.

Zabytki mają szczególne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego, dlatego każdemu z nas powinno zależeć na ich ochronie.

Z uwagi na czas pandemii, nie jest możliwe zwiedzanie miejsc związanych między innymi ze sztuką. Wychowawcy bursy: Dariusz Rojek i Magdalena Wolańska polecają zatem wirtualne zwiedzanie wybranych atrakcji polskich:

  1. www.ai360.pl/panoramy/278                        Kopalnia Soli w Wieliczce
  2. www.holoit.com/wroclaw/pl                           Wirtualny spacer po Wrocławiu
  3. muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl           Zamek Krzyżacki w Malborku
  4. http://www.warszawa360.pl                        Wirtualny spacer po Warszawie
  5. www.wirtualnyspacer.krakow.pl                 Wirtualny spacer po Krakowie

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Brak możliwości komentowania.