Dzień Świętego Mikołaja

Dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest niezmiennie 6 grudnia każdego roku w wielu krajach świata. W Kościele Katolickim jest to wspomnienie świętego Mikołaja z Miry.

Zgodnie z tradycją, co roku 6 grudnia, obchodzi się Mikołajki, kiedy to obdarowywane są wszystkie dzieci, ale prezenty mogą sobie wręczać także dorośli. Organizowane są różne imprezy, w tym również charytatywne. Dzisiaj coraz częściej postać Świętego Mikołaja łączona jest także z obchodami Bożego Narodzenia i tradycją wręczania świątecznych prezentów, co jest wynikiem wpływów głównie kultury amerykańskiej.

Pierwowzorem dzisiejszego Mikołaja jest święty kościoła katolickiego, biskup Miry, który żył na przełomie III i IV w. na terenie dzisiejszej Turcji. Wychowywał się w bardzo pobożnej rodzinie. Po śmierci rodziców otrzymał ogromny majątek. Mimo to, opisywano go jako człowieka bardzo skromnego i wrażliwego na cudzą krzywdę. Istnieje legenda, w której biskup obdarował chatę ubogiej rodziny, gdzie ojciec nie miał wystarczającego majątku, aby szczęśliwie wydać córki za mąż, wrzucając prezent przez komin, aby pozostać anonimowym. Mówi się także o cudzie wskrzeszenia zabitych za długi młodzieńców, czy uratowaniu przed utonięciem rybaków w czasie burzy, stąd też św. Mikołaj jest także patronem rybaków       i marynarzy. Uważa się, że biskup Miry zmarł 6 grudnia w IV w. n.e.. Jego relikwie zostały przeniesione w XI w. do Barii we Włoszech, w obawie przed zniszczeniem przed obławą Muzułmanów.

Wioska Świętego Mikołaja

W 1985 r. w Rovaniemi w Finlandii zbudowana została wioska Świętego Mikołaja i do znajdującego się tam Urzędu Pocztowego dzieci na całym świecie mogą wysyłać listy z prośbą o wymarzony prezent.

Obecnie w Polsce w Mikołajki 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszką, w bucie lub umieszcza się je       w dużej skarpecie.

Informacje zebrał wychowawca Dariusz Rojek.

Brak możliwości komentowania.