Astroholizm – uzależnieniem XXI wieku ?

Uzależnienie od wróżb, horoskopów było tematem spotkania młodzieży z Bursy ZSZ nr 1 w Starachowicach, z Agatą Kuśmierz – byłą bioenergoterapeutką. Zorganizowała go wychowawczyni -Małgorzata Lasek . Do niecodziennej dyskusji zainspirowały
„Andrzejki”, obchodzone każdego roku, w atmosferze magii i przepowiedni.
Młodzież miała okazję dowiedzieć się, że zabawy we wróżby mogą inspirować do poszukiwań kontaktów z ludźmi zajmującymi się przepowiadaniem przyszłości, na podstawie układu kart tarota czy run. Młodzież zaskoczyło to, że w sytuacjach problemowych częste korzystanie z porad tzw. „ duchowych doradców” a nie psychologów jest bardzo niebezpieczne. Bowiem osoby podatne sugestii wróżki stopniowo uzależniają się od jej opinii, a także od horoskopów, numerologii, bioenergoterapii, podporządkowując własne postępowanie pod przepowiednie czy tzw. „ magiczne działanie”. Ludzie, których charakteryzuje taki model funkcjonowania, najczęściej tracą kontrolę nad swoim życiem i łatwiej wkraczają np. w świat sekt. Młodzież dowiedziała się, że astroholizm wyniszcza psychikę człowieka, podobnie jak hazard lub narkomania. Osoby uzależnione od wróżb, mogą wyzwolić się z nałogu , przechodząc specjalistyczną terapię, podobną do tej, jakiej poddawani są np. alkoholicy.
Pani Agata zrezygnowała z wykonywania zawody ze względu na zmianę swojego światopoglądu. Obecnie przestrzega młodzież przed nietypowym uzależnieniem XXI wieku.

 

 

Brak możliwości komentowania.