Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony na terenie Europy już od 2004 roku.

Z biegiem czasu zyskuje on zwolenników również w innych krajach na całym świecie.

W tym roku obchodzony jest 8 lutego pod hasłem: „Działajmy Razem!”. W tym dniu szczególnie zwracajmy młodym ludziom uwagę na dobre nawyki w sieci, nauczmy ich dostrzegać wszelkie niebezpieczeństwa w wirtualnym świecie a przede wszystkim pilnujmy, aby nasze dzieci i młodzież nie zapomniały o świecie rzeczywistym!

Organizatorem DBI w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. Dzień ten został utworzony z inicjatywy Komisji Europejskiej, a jego głównym celem jest prowadzenie działań edukacyjnych na rzecz dzieci i młodzieży, by mogli oni bezpiecznie korzystać z zasobów sieci internetowej.      W trakcie tych działań akcja edukacyjna kierowana jest również do rodziców i nauczycieli, by jeszcze bardziej przybliżyć im problematykę bezpieczeństwa w sieci.

Szereg ciekawych materiałów edukacyjnych zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych jest udostępnione na stronie PCPSI www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne.html.

Każdy zainteresowany problematyką bezpieczeństwa w sieci znajdzie tam coś dla siebie, począwszy od poradników i broszur, poprzez materiały filmowe, podcasty i audiobooki, szkolenia e – learningowe, a na konferencjach i szkoleniach skończywszy.

Nasi wychowawcy – Łukasz Woźniak, Małgorzata Lasek i Magdalena Wolańska uczestniczyli przez kolejne 2 dni w webinarze i konferencji dla nauczycieli poświęconych tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

Polskie Centrum Programu „Bezpieczny Internet”, utworzone w 2005 r., został stworzony przez Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę”. Centrum rozpoczęło wiele działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z internetu i nowych technologii. W jego ramach działa:

pomoc telefoniczna dla dzieci i młodzieży (nr tel. 116 111),

– telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci (nr tel. 800 100 100),

– dyzurnet.pl – punkt kontaktowy, tzw. hotline, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści zabronionych prawem.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach: www.116111.pl, www.800100100.pl, https://dyzurnet.pl/

Źródła:

www.saferinternet.pl

– pl.wikipedia.org/wiki/Dzień_Bezpiecznego_Internetu

www.nask.pl/pl/aktualnosci/4379,Dzien-Bezpiecznego-Internetu-2022-idziemy-na-rekord.html

Informacje przygotował Łukasz Wożniak i Magdalena Wolańska.

Brak możliwości komentowania.