Jabłka, jabłuszka pyszne i zdrowe

W ostatnich dniach września 2023 r. były promowane jabłka wśród wychowanków naszej Bursy w trakcie akcji prozdrowotnej zorganizowanej przez wychowawcę Małgorzatę Lasek.

Mini prelekcję na temat historii święta i walorów smakowych jabłek przygotował Patryk Wróbel – przewodniczący Młodzieżowej Rady Bursy i uczeń ZSZ nr 1 w specjalności technik architektury krajobrazu, pasjonat świata roślin, znany z cyklu „Ogród u Patryka” – audycji nadawanej na antenie Radia Opatów.

Mini prelekcja odbyła się z okazji obchodzonego w Polsce w dniu 28 września Światowego Dnia Jabłka. To samo święto mają też Amerykanie, ale przypada ono na 21 października, czyli w dzień jego ustanowienia w 1990 roku, przez brytyjską organizację charytatywną Common Ground. Celem obchodów była popularyzacja różnorodnych odmian jabłek, których na świecie jest ponad 7,5 tysiąca odmian.

Młodzież z Bursy dowiedziała się także, że Polska jest czołowym producentem tego pysznego owocu         w Europie oraz tego, iż zawiera ono tyle różnorodnych witamin i minerałów, że zjedzenie go raz dziennie to tak, jak zaopatrzenie organizmu człowieka w najlepszą mutiwitaminę. Wychowankowie wysłuchali krótkiej charakterystyki najpopularniejszych odmian jabłek, jakie zjadamy na co dzień. Młodzież mogła także praktycznie przekonać się, jak pyszne są niektóre z nich w trakcie degustacji przygotowanej przez wychowawcę Małgorzatę Lasek. Wśród trzech odmian jabłek: Gala, Delikates         i Rubin, wychowankowie wybierali ich zdaniem najsmaczniejszą. Zwycięzcą okazała się odmiana Gala – 36 głosów, drugie miejsce – Delikates – 25 głosów, a trzecie Rubin – 20 głosów. Mimo tak podzielonych zdań wszystkie przyniesione przez wychowawczynię jabłka „ zniknęły w mgnieniu oka” oczywiście zjedzone przez ich smakoszy.

Brak możliwości komentowania.