Łyk profilaktyki czyli co musisz wiedzieć o nikotynie?

31 maja obchodzimy Dzień bez Papierosa.

Uzależnienie od palenia papierosów jest dosyć powszechnym zjawiskiem. Szacuje się, że około 1,3 miliarda ludzi na całym świecie jest uzależniona od papierosów.

Niestety najczęściej po pierwszego papierosa sięgają osoby w młodym wieku- wskutek eksperymentowania, zaspokojenia potrzeby ciekawości, buntu przeciwko autorytetom, poczucia osamotnienia, nieradzenia sobie z problemami życiowymi, co powoduje wysoki poziom stresu. Sięganie po używkę, jaką jest nikotyna, za każdym razem w takich sytuacjach wkrótce staje się rutyną tak niedługo potem rozwija się uzależnienie.

www.youtube.com/watch?v=yUW5E4GYlvU

Szacuje się, iż ponad 80 proc. palaczy deklaruje chęć rzucenia palenia. Niestety często nie potrafią tego zrobić lub próby są bezskuteczne. Brakuje im motywacji. Może gdyby poznali prawdę o skutkach palenia i nie dawali się zwieść mitom, rzucenie nałogu byłoby łatwiejsze.

Badania dowodzą, że „palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów                 w Polsce”. Nałóg ten powoduje ponad 40 proc. przedwczesnych zgonów wśród mężczyzn w średnim wieku (przedział wiekowy 35-64 lata) i powoduje rocznie zgon ponad 600 tysięcy Europejczyków. Jeden palacz na czterech skraca swoje życie o 20 lat! Z powodu chorób wywołanych przez palenie wyrobów tytoniowych umiera co 8 sekund 1 osoba na świecie!To daje do myślenia.

www.youtube.com/watch?v=gg55DrrC5yA

Chcecie wiedzieć więcej o szkodliwości nikotyny? Wychowawczyni Magdalena Wolańska zachęca do obejrzenia filmików oraz przeczytania krótkich artykułów na ten temat :

www.youtube.com/watch?v=18r2Hc6LXoQ

https://enel.pl/enelzdrowie/zdrowie/konsekwencje-palenia-papierosow

oraz

https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,24839293,jak-palenie-rujnuje-nam-zycie-lista-szkod-jest-bardzo-dluga.html

Nie wierzycie, że palenie nikotyny wpływa na wygląd Waszej cery? Koniecznie musicie to przeczytać:

https://zdrowie.pap.pl/uzaleznienia/palenie-papierosow-uroda-mozna-zbrzydnac

E- papierosy w ostatnich latach stały się bardzo modne, zarówno wśród młodzieży, jak i osób dorosłych. Panuje powszechna opinia, że są zupełnie nieszkodliwe, dlatego coraz częściej się po nie sięga. Obejrzyjcie zatem ten filmik:

www.youtube.com/watch?v=ep_2a5bv3Zw

Jeśli zatem uważacie, że palicie tylko „kilka papierosów dziennie” i nie jesteście uzależnieni od nikotyny, możecie to sprawdzić, wypełniając szybki test:

https://psycholog-bukowska.pl/test-uzaleznienia-od-nikotyny

Sądzicie, że palenia papierosów nie da się rzucić? Nic bardziej mylnego!

https://zdrowie.pap.pl/uzaleznienia/poznaj-10-trikow-ktore-ulatwia-rzucenie-palenia

https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/4-sprawdzone-metody-jak-rzucic-palenie,366.html

Brak możliwości komentowania.