My też dbamy o ekologię

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, obchodzone od 1970 r. na całym świecie (obecnie w 192 krajach). Celem obchodów jest budowanie świadomości, jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych.

Wychowawczynie Małgorzata Lasek i Magdalena Wolańska przez cały rok szkolny zachęcały młodzież zamieszkującą naszą Bursę do dbałości o środowisko naturalne. Zorganizowały w tym celu działanie pod hasłem „Akcja Butelkomat”. Polegało ono na zbieraniu przez wychowanków i nauczycieli plastikowych butelek, które następnie trafiały do butelkomatu znajdującego się w jednej z miejskich galerii handlowych.      W sumie uzbierano 267 butelek, co jest przeliczane na taką samą ilość punktów. W zamian za to nauczycielki uzyskały wartościowe kupony, które posłużą na zakup biletów do kina lub na basen jako formy nagród dla młodzieży Bursy. W taki sposób wychowawczynie połączy ze sobą w działaniach wychowawczych ekologię        i kulturę.

W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 r. Wiodącym tematem tegorocznej 50. edycji tego święta są działania na rzecz ochrony klimatu, w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.
22 kwietnia b.r. Ministerstwo Klimatu wraz z innymi podmiotami organizuje dla uczniów i nauczycieli warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. Wydarzenie to zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Jak my możemy pomóc środowisku?

  • Przynajmniej raz w tygodniu zostawmy samochód w garażu/ pod domem (korzystajmy z roweru, komunikacji miejskiej albo po prostu idźmy pieszo – również dla naszego zdrowia).
  • Segregujmy śmieci – tylko 9 % plastiku podlega recyklingowi (na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach).
  • Kupujmy do własnego pojemnika (w wielu sklepach możemy zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek a produkty sypkie kupić na wagę).
  • Idźmy na zakupy z własną torbą (Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek – średnio korzystamy z niej około kilkanaście minut a każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, nośmy przy sobie wielorazowe woreczki na owoce i warzywa, które możemy je uszyć).
  • Kupujmy świadomie (dobrze zastanówmy się przed zakupem kolejnego ubrania, korzystajmy z tego, co już zostało wyprodukowane).
  • Naprawiajmy zamiast wyrzucać (używajmy to, co już mamy, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystajmy     z pomocy fachowców).
  • Zastąpmy chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami (wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna).
  • Nie marnujmy i nie wyrzucajmy jedzenia (na zakupy idźmy z gotową listą i zaplanujmy posiłki na cały tydzień, nauczmy się gotować z tego, co jeszcze mamy w domu).
  • Kupujmy produkty od lokalnych dostawców i jedzmy sezonowo.
  • Ograniczmy spożycie mięsa (Polacy jedzą 2 razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy a jeśli nie możemy całkowicie zrezygnować z produktów zwierzęcych – jedzmy mięso raz w tygodniu)
  • Pijmy wodę z kranu (plastikowe butelki zamieńmy na wielorazowe).
  • Szukajmy wielorazowych zamienników (plastikowe szczoteczki do zębów zamieńmy na wykonane                z bambusa, aby napić się kawy na mieście miejmy przy sobie własny kubek, nie korzystajmy                            z jednorazowych sztućców i słomek, kupujmy papier toaletowy z recyklingu, zrezygnujmy z papierowych ręczników).

    Nasza planeta z pewnością nam się odwdzięczy!

Brak możliwości komentowania.