Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Narodowe 3 Maja to polskie święto państwowe obchodzone tego samego dnia.          W 2020 roku wypada ono w niedzielę. Dzień Konstytucji 3 Maja w Polsce jest obchodzony od 1919 roku, jednak w okresie PRL-u został zniesiony i następnie w 1990 roku przywrócony. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791.

Warto przypomnić, że 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Uchwalono ją w czasach szczególnie trudnych dla Polaków. Koniec XVIII wieku przyniósł bowiem trzy rozbiory oraz utratę niepodległości na 123 lata.

Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach i wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą                   i sądowniczą. Gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa. Regulowała ona zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Dokument ten jest przede wszystkim odzwierciedleniem tradycji niepodległościowych państwa polskiego. Mimo rozbiorów Polski, pamięć o konstytucji narodowej, pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości. Rocznice jej uchwalenia były zawsze upamiętniane przez znajdującą się pod zaborami polską ludność.

Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zazwyczaj świętowane jest poprzez różnego typu parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne.

Z uwagi na stan epidemii w Polsce tegoroczne obchody narodowego Święta Konstytucji 3 Maja będą miały charakter symboliczny. Zachęcamy do wywieszania flag, by barwy narodowe pojawiły się nie tylko na budynkach użyteczności publicznej, ale również na naszych domach.

Władze Miasta i Powiatu Starachowickiego zapraszają do wzięcia udziału w obchodach tego święta on- line:

https://starachowice.eu/aktualnosci/5639-swieto-konstytucji-3-maja

Wychowawca Dariusz Rojek zachęca do zapoznania się z innymi historycznych informacji na temat Konstytucji 3 Maja:

https://www.polskatradycja.pl/historia-polski/wydarzenia/konstytucja-3-maja.html

 

Brak możliwości komentowania.