W niektórych kościołach chrześcijańskich Święta Bożego Narodzenia zaczynają się od dnia poprzedzającego rocznicę narodzin Jezusa – Wigilii (wieczór 24 grudnia), zwanej najczęściej „Gwiazdką”. W tym dniu obowiązuje ścisły post jakościowy (od mięsa) i ilościowy (można spożywać 3 posiłki, w tym jeden do syta w trakcie uroczystej kolacji). Tradycja nakazuje zasiadać do stołu po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech Króli do stajenki.
Liczba gości w czasie wieczerzy wigilijnej powinna być parzysta (plus jeden talerz dla nieobecnych/ zmarłych/ niespodziewanych przybyszów/ Dzieciątka). Nie ma zgodności co do liczby potraw – według niektórych źródeł powinna ona wynosić 12, inne piszą, że powinna być nieparzysta. Wiadomo na pewno, czego nie powinno zabraknąć na wigilijnym stole – opłatka, karpia, kutii lub makówki, śledzi, ciasta, chleba, kompotu z suszonych owoców, barszczu czerwonego z uszkami/ pasztecikami, bigosu oraz pierogów z grzybami.
Przed rozpoczęciem jedzenia wszyscy zgromadzeni wokół stołu składają sobie życzenia i dzielą się opłatkiem. Powszechnie wierzy się, że marzenia i życzenia wypowiedziane tej nocy się spełnią. Mówi się, że wtedy nawet zwierzęta przemawiają ludzkim głosem – z nimi też warto podzielić się opłatkiem i nakarmić je świątecznym jedzeniem.
Podczas wigilijnej kolacji zazwyczaj ubiera się choinkę. Pod nią zazwyczaj zostawia się prezenty dla najbliższych.
O północy w Kościele Rzymskokatolickim odbywa się uroczysta msza zwana Pasterką. Następny dzień (25 grudnia) jest nazywany Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia to drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę Św. Szczepana, męczennika za wiarę chrześcijańską.
A skąd się wzięła „gwiazda betlejemska” – jasno świecący obiekt na niebie? Źródła podają, że podobno „wskazywała” ona drogę Trzem Mędrcom (Królom). Mogła to być Kometa Halley’a, która była widoczna w 12 r.p.n.e. lub inna kometa znana z opisów chińskich uczonych i która była widoczna na nieboskłonie aż 70 dni. Niestety również „teoria kometowa” pozostawiła wiele niejasności do dziś.
Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny dla nas wszystkich. Wtedy ustają wszelkie kłótnie między ludźmi, zapanowuje zgoda, spokój, oczekiwanie, radość i szczęście. Ale to przede wszystkim czas szczególnej zadumy nad sensem życia oraz szczęściem rodzinnym, to również czas życzeń własnych oraz tych wypowiadanych sobie nawzajem.
Więcej informacji n/t temat znajdziecie tutaj :
https://ekai.pl/tradycje-bozonarodzeniowe/
lub
Jeśli jesteście ciekawi, jak dawniej wyglądało Boże Narodzenie, koniecznie przeczytajcie ten artykuł :
https://czerwonamaszyna.pl/blog/zapomniane-tradycje-bozonarodzeniowe/
Przypominam, że do 29.12.2020 r. czekamy na zdjęcia Waszych ozdób świątecznych!!!