Prawa konsumenckie

Obchody Światowego Dnia Konsumenta w Bursie stały się okazją do pogadanki z chętną młodzieżą na temat przysługujących jej praw. Może z nich skorzystać każda osoba, która m.in. zakupuje towar w sklepie, sieci internetowej czy od firmy albo zawiera umowę np. z bankiem. Wychowankowie dowiedzieli się także, jak ważne jest w sytuacjach spornych ze sprzedającymi, korzystanie z pomocy Rzecznika Konsumenta.

Dla utrwalenia informacji wykonana została przez Wiktora Pisarskiego gazetka tematyczna. Akcję przeprowadziła wychowawczyni Małgorzata Lasek.

Warto dodać, że tegoroczne obchody Światowego Dnia Konsumenta odbywały się pod hasłem „ Wszyscy jesteśmy konsumentami”. W Polsce ŚDK obchodzony jest oficjalnie od 2000 roku. Uczestniczy w nim Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz organizacje pozarządowe jak: Federacje Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich ( http://www.federacja-konsumentow.org.pl) .

Na świecie, Światowy Dzień Praw Konsumenta obchodzony była po raz pierwszy w 1983 roku. Odbywał się        w rocznicę przemówienia Prezydenta Johna Kennedyego (w 1962 r.), które dotyczyło sformułowania czterech głównych praw konsumentów: do informacji, do wyboru, do bezpieczeństwa, do reprezentacji. Z ust prezydenta padło wówczas znane stwierdzenie „ Konsumenci to my wszyscy”.

Brak możliwości komentowania.