Święto Muzyki 2020

Podobno muzyka jest jedną z dziedzin sztuk pięknych, która bezpośrednio wpływa na psychikę słuchacza poprzez dźwięki. Od zawsze towarzyszyła człowiekowi – w zabawie, w pracy, odpoczynku oraz w różnego rodzaju obrzędach, bardzo często łączona była z tańcem oraz słowem. Początkowo muzyka pomagała w wykonaniu pracy zespołowej i była formą komunikacji, później stała się także elementem pewnej tożsamości zbiorowej. Tak jest do dziś – słuchając, grając czy śpiewając, nie tylko wyrażamy samych siebie – ale też łączymy się z tymi, którzy mają podobne gusta muzyczne.

Święto Muzyki to cykliczne wydarzenie, które na całym świecie odbywa się w pierwszy dzień lata – 21 czerwca. Co roku liczne grupy, zespoły czy soliści występują w różnych rejonach miasta, aby móc muzycznie świętować kalendarzowe lato.

Coroczna impreza nie tylko zachęca muzyków do spontanicznego grania koncertów na ulicach miast              oraz w miejscach publicznych, ale też daje możliwość poznania  czy pogłębienia różnych stylów muzycznych (muzyka klasyczna, jazz, rock, poezja śpiewana, chór, muzyka elektronicznaitd.).

Wydarzenie jest skierowane zarówno do amatorów, jak i do zawodowców. Nawołuje do spontanicznego stawienia się w przestrzeni publicznej danego miasta i grania darmowych koncertów.

Najpopularniejszym gatunkiem muzycznym na świecie od lat są pop i rock. Słucha ich ponad 60 % populacji ludzkiej. Wielu z nas nigdy nie była lub nigdy nie wybierze się do filharmonii czy opery na koncert. Nie każdy lubi i docenia tą formę muzyczną. Wychowawczyni Magdalena Wolańska zachęca jednak do wirtualnych spacerów po znanych miejsc muzyki nierozrywkowej bynajmniej. Może coś Was zainteresuje lub zainspiruje?

  1. http://filharmonia.pl/o-nas/budynek/wirtualny-spacer      Filharmonia Narodowa w Warszawie
  2.  https://spacer.filharmonia.szczecin.pl/pl                               Filharmonia Szczecińska
  3. https://teatrwielki.pl/wirtualnyspacer/                                   Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie
  4. https://www.nfm.wroclaw.pl/wirtualny-spacer                     Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

 

 

 

Brak możliwości komentowania.